Monday, February 9, 2009

Boys Prep Hoops Standings

Boys Basketball Standings
Class 5A
District 1-5A
Gallup 17-3 5-0
Rio Rancho 12-10 3-2
West Mesa 9-12 1-3
Cibola 6-15 0-4

District 2-5A
Valley 17-5 4-1
La Cueva 15-7 4-1
Santa Fe 9-13 2-3
Sandia 11-11 1-3
Albuquerque High 3-18 1-4

District 3-5A
Las Cruces High 18-4 5-0
Alamogordo 16-6 3-2
Onate 13-10 3-2
Gadsden 11-10 1-4
Mayfield 5-16 0-4

District 4-5A
Hobbs 20-4 2-0
Clovis 13-9 0-1
Carlsbad 12-11 0-1

District 5-5A
Manzano 21-2 5-0
Eldorado 16-6 3-1
Rio Grande 14-8 3-2
Highland 17-5 1-4
Los Lunas 9-14 0-5

Class 4A
District 1-4A
Farmington 9-12 4-1
Shiprock 12-8 3-2
Piedra Vista 9-14 3-2
Aztec 7-14 1-3
Kirtland Central 6-15 0-3

District 2-4A
Espanola Valley 19-4 6-1
Los Alamos 15-7 3-2
Bernalillo 13-9 2-2
Capital 12-10 2-5
Taos 3-14 0-3

District 3-4A
Deming 16-6 2-0
Silver 2-0 10-11
Santa Teresa 12-9 0-2
Chaparral 9-13 0-2

District 4-4A
Roswell High 16-5 1-0
Artesia 17-6 1-0
Goddard 9-12 0-2

District 5-4A
Albuquerque Academy 10-11 2-0
Del Norte 7-15 1-1
Moriarty 6-15 1-1
Valencia 2-19 0-2

District 6-4A
St. Pius 14-8 2-0
Belen 12-9 2-0
Grants 15-6 0-2
Volcano Vista 3-19 0-2

Class 3A
District 1-3A
Bloomfield 17-5 8-0
Wingate 14-5 5-1
Crownpoint 12-8 4-3
Newcomb 11-9 4-3
Tohatchi 6-15 2-5
Zuni 2-16 0-5
Miyamura 1-16 0-6

District 2-3A
St. Mike’s 15-7 6-0
Pojoaque 13-8 4-1
W. Las Vegas 13-9 3-3
Sante Fe Indian 9-10 1-3
Robertson 5-12 1-3
Raton 1-10 0-5

DIstrict 3-3A
Socorro 11-11 2-0
Hatch Valley 6-16 2-0
Hot Springs 7-15 0-2
Cobore 2-13 0-2

District 4-3A
Portales 14-7 4-0
Lovington 9-12 3-2
Ruidoso 8-15 2-2
NMMI 10-11 1-3
Dexter 6-16 1-4

District 5-3A
Hope Christian 19-3 5-0
Sandia Prep 14-6 3-1
Thoreau 9-10 2-2
Laguna Acoma 4-16 1-4
Cuba 6-17 1-5

Class 2A
District 1-2A
Rehoboth 17-3 3-0
Navajo Pine 15-8 2-1
Ramah 6-12 0-2
Tse Hi Gai 1-12 0-2

District 2-2A
Escalante 10-11 2-0
Coronado 10-10 0-0
Navajo Prep 7-11 0-1
Dulce 2-15 0-1

District 3-2A
Mesa Vista 19-2 2-0
Penasco 14-8 2-0
Questa 14-8 0-2
McCurdy 4-13 0-2

DIstrict 4-2A
Pecos 13-8 2-0
Monte Del Sol 10-12 1-1
Mora 8-14 1-1
Santa Fe Prep 9-11 0-2

District 5-2A
Mesilla Valley Christian 20-2 4-0
Tularosa 15-7 3-2
Lordsburg 13-9 3-2
Capitan 7-7 2-3
Cloudcroft 2-14 0-5

District 6-2A
Texico 21-1 3-0
Santa Rosa 20-3 2-1
Clayton 15-7 1-2
Tucumcari 6-14 0-3

District 7-2A
Hagerman 19-3 4-0
Eunice 5-14 2-1
Jal 7-15 1-2
Loving 5-15 0-4

District 8-2A
Bosque 19-5 4-0
Jemez Valley 12-9 2-2
Estancia 6-10 1-2
East Mountain 4-12 0-3

Class 1A
District 1-1A
Springer 21-2 9-0
Des Moines 11-10 7-2
Cimarron 7-11 2-3
Wagon Mound 9-12 3-5
Moreno Valley 1-4 1-4
Maxwell 0-8 0-4
Roy 0-10 0-4

District 2-1A
Santa Fe Waldorf 7-5 5-0
Evangel Christian 7-15 4-2
Walatowa Charter 2-7 2-3
Desert Academy 7-13 1-3
NM School For the Deaf 4-7 0-4

District 3-1A
Dora 19-5 6-0
Fort Sumner 13-6 2-2
Elida 14-7 2-3
Floyd 14-8 2-3
Melrose 9-12 1-5

District 4-1A
Logan 13-8 7-0
Clovis Christian 8-13 6-1
Grady 8-12 4-4
House 9-13 2-6
San Jon 7-13 1-4
Mosquero 0-6 0-5

District 5-1A
Cliff 21-2 3-0
Reserve 17-2 2-1
Quemado 10-9 1-2
Animas 7-11 0-3

District 6-1A
Gallup Catholic 14-8 7-1
Magdalena 10-9 5-1
Temple Baptist 10-4 4-2
Menaul 11-8 4-4
Pine Hill 5-14 3-4
To’Hajillee 6-14 2-7
Alamo Navajo 3-11 0-6

District 7-1A
Carrizozo 6-3 3-0
Mountainair 10-11 3-2
Vaughn 2-9 1-1
Hondo Valley 8-12 1-3
Corona 4-6 0-2

District 8-1A
Tatum 14-7 4-0
Gateway Christian 7-11 2-1
Valley Christian 6-9 1-1
Lake Arthur 2-13 1-1
Mescalero Apache 2-15 0-5